آموزش برنامه نویسی R

آموزش خصوصی برنامه نویسیدوره هنر برنامه نویسی با R

علت حذف بسته ها از مخزن CRAN چیست؟

علت حذف بسته ها از مخزن CRAN چیست؟

گاهی با اجرای دستور نصب یک بسته در R با خطا مواجه می‌شویم (تصویر 1) و بعد از کمی جستجو متوجه می شویم که این بسته از مخزن حذف شده است (تصویر 2).

حالا چیکار کنم؟

شما می توانید با استفاده از دانلود بسته مورد از بخش Archive (آخرین نسخه منتشر شده توصیه می‌شود) بسته را دانلود، و با روش آفلاین نصب کنید. بنابراین حذف بسته از مخزن CRAN به این معنا نیست که شما نباید از توابع آن استفاده کنید.

چرا بسته‌ها حذف می‌شوند؟

مخزن CRAN بسته‌ها را به صورت رایگان از شما دریافت می‌کند و بابت دریافت و منتشر کردن بسته‌ها هیچ هزینه‌ای به نویسنده پرداخت نمی‌کند چرا که ماهیت فعالیت این مخزن، داوطلبانه است. سیاست‌های کامل مخزن را می‌توانید از این لینک مطالعه کنید. اما به طور خلاصه علت‌ها را به چند مورد تقسیم‌بندی می‌کنیم:

1- نویسنده تصمیم به حذف بسته می‌گیرد

در این صورت نویسنده نیاز به ارائه هیچ توضیحی در رابطه با علت حذف بسته به مخزن ندارد و به راحتی می‌تواند بسته را ویرایش و حتی از مخزن حذف کند. اما ویرایش معمولاً به علت به‌روزرسانی به جهت از بین بردن باگ، اضافه کردن قابلیت‌های جدید، حذف کردن توابعی که با نسخه‌های جدید از بسته‌های وابسته هماهنگ نیستند و … انجام می‌‌شود.

2- حذف بسته از سوی مخزن به علت وجود کدهای مخرب

این مورد به ندرت اتفاق می‌افتد چرا که هنگام بارگذاری یک بسته در مخزن، متخصصان به صورت دقیق محتویات آن را بررسی می‌کنند و اگر مورد مخربی را پیدا کنند اجازه انتشار در مخزن را به بسته نخواهند داد. اما اگر بعدها هم به این نتیجه برسند که بسته حاوی کدهای مخرب بوده، بدون تردید بسته را حذف یا در صورت جزئی بودن مسئله، به نویسنده فرصت ویرایش می‌دهند.

3- حذف بسته از سوی مخزن به علت رعایت نکردن کپی‌رایت

باز هم بعید است نویسنده‌ای با رعایت نکردن کپی‌رایت بتواند بسته را منتشر کند، اما اگر شکایتی در این رابطه به مخزن گزارش شود، امکان حذف بسته وجود دارد.

بیشتر بخوانید: بسته آموزش جامع برنامه نویسی به زبان R